ALABALIK ( TATLI )

KISA BİLGİLER

Alabalık türleri sistematikte salmonidae ailesinde yer alırlar. Hayat ortamları temiz, berrak oksijen yönünden zengin serin sulardır. Suları soğuk olan denizler,göller, nehirler ile 3000 m ye kadar yükseklikteki dağların akarsularında yaşarlar. Sıcaklığı 18 C ve daha düşük, pH 5.5-8.5 arası ,oksijeni 5-6 mg/lt den fazla olan suları tercih ederler. 7-13 C sıcaklığı olan tatlı, berrak sularda ve bazen göllerde, kumluk ve çakıllı alanlarda yumurtlayan balıklardır.

       . Salmo trutta magrostigma (Dağ alabalığı)

  • Salmo trutta abanticus (Abant alabalığı)

  • Salmo trutta caspius ( Aras alabalığı)

  • Salmo trutta labrax (Deniz alabalığı)

  • Salmo trutta morpha fario (Dere alabalığı)

Türkiye'de en büyükleri 10 kilogramdır. Çoğunun boyları da 25-30 santimetredir.

GENEL BİLGİLER

Latince ismi : Salmo trutta

Bulunduğu yerler : Akarsular ve Göller

Tüketim Boyları : 25 - 30 cm

TÜKETİM ŞEKLİ

Alabalık, en lezzetli tatlı su balığıdır. Kılçıklarının azlığı ve karın boşluğunun küçüklüğü sebebiyle eti boldur. Proteince zengin olduğundan sağlıklı beslenmede üstün vasıflı bir gıdadır. B ve D vitaminleri ile iyod ve fosfor bakımından zengindir.Alabalık,halk arasında, kırık, çıkık, siyatik ve kemik ağrılarında tedavi için kullanılmaktadır.

AV YASAĞI BİLGİLERİ

Minimum av yasağı 25 cm 

GlobalSign

Sitemizdeki işlemler SSL protokolü ile gerçekleştirildiğinden bilgileriniz şifreli olarak aktarılmaktadır. İzmir Büyükşehir Belediyesi e-İşlem Merkezi, Global Sign sertifikasına sahiptir. Güvenlik sertifikamızı incelemek için sol tarafta bulunan Global Sign resmine tıklayabilirsiniz.