BAKALYAR(BÜYÜKBOY)

KISA BİLGİLER

Mezgit ve Gelincik ile aynı türdendirIlıman ve oldukça soğuk denizlerde, 30-300 m arasındaki derinliklerde yaşayan, gezici balıklardır. Kış aylarında kuvvetli akıntı sebebiyle Karadeniz'den Marmara'ya sürüler halinde göç ederler. İnce uzun gövdeli bir balık olan bakalyaronun boyu 20-50 cm arasında değişir. Ağırlığı 1-2 kilogramı bulanları vardır. İnce olan derisi yumuşak pullarla kaplıdır. Sırtında üç, karnında iki yüzgeç bulunur. Kuyruk yüzgeci az çatallı dır. Bakalyaro balığının yüzgeçleri dikensizdir. Gözleri iricedir.

GENEL BİLGİLER

Latince ismi : Merluccius merluccius

Bulunduğu denizler : Karadeniz, Akdeniz, Ege ve Marmara

Tüketim Boyları : 25 - 30 cm

TÜKETİM ŞEKLİ

Eti, beyaz, yumuşak ve çok lezzetlidir. Tavuk etine benzeyen etinin hazmı kolaydır. Bu sebepten Tavuk balığı diye de bilinir. Yurdumuzdaki tüketimi daha ziyade taze olarak yapılır. Tavada  ve fırında pişirilerek  tüketilebilir.

TÜKETİM AYLARI

Ağustos-Eylül-Ekim-Kasım

AV YASAĞI BİLGİLERİ

Minimum av boyu 25 cm

GlobalSign

Sitemizdeki işlemler SSL protokolü ile gerçekleştirildiğinden bilgileriniz şifreli olarak aktarılmaktadır. İzmir Büyükşehir Belediyesi e-İşlem Merkezi, Global Sign sertifikasına sahiptir. Güvenlik sertifikamızı incelemek için sol tarafta bulunan Global Sign resmine tıklayabilirsiniz.